Viac ako 80% žien je nespokojných so svojimi vlasmi. Väčšina z nich si myslí, že problematické s aj vlasy aj pokožka hlavy. Viac ako 50% mužov aj žien trpí nadmerným vypadávaním vlasov.

Ženy neúspešne hľadajú produkt, ktorý by riešil väčšinu ich problémov s vlasmi a pokožkou hlavy. Ľahko podľahnú reklamám a sľubom, veriac, že nový šampón môže byť liekom na vypadávanie vlasov, namáhané vlasy, a je dokonca schopný zaceliť končeky vlasov.

Priznajme si to: neexistuje šampón, maska ani kondicionér, ktorý by odstránil problémy s vlasmi. Ale existuje produkt, ktorý sa dostáva do zdroja zdravia a krásy vlasov, a to havne vlasových cibuliek a vlasovej pokožky.

Týmto produktom je prírodný olej na vlasy

Oleje používali ženy v Ázii, Afrike a Južnej Amerike už veky. Ajurvéda – indická filozofia a medicína – opisuje silu olejov pre vlasy a vlasovú pokožku v detailoch. Sú extrahované zo semien, kameňov, mäsa a výhonkov rastlín bohatých na vitamíny a mikroživiny, ktoré sú potrebné pre vlasy a vlasovú pokožku, aby boli ako mladé, krásne a zdravé. Zamyslite sa nad vynikajúcimi, zdravými a hustými vlasmi ázijských žien, aby pochopíte silu prírodných olejov.

Okrem vitamínov a minerálov obsahujú aj niečo, čo sa nedá nájsť vo výrobkoch na starostlivosť o vlasy: cenné mastné kyseliny. Správna rovnováha omega mastných kyselín zaručuje úspech a regeneráciu vlasov.

Existuje obrovské množstvo prírodných olejov. Každý z nich má rozdielny podiel mastných kyselín. Ako si vybrať tie, ktoré sa správne postarajú o náš účes?

Nasledujúci článok vám pomôže pochopiť rozdiel medzi rôznymi olejmi na vlasy, ako aj medzi typmi vlasov. V dôsledku toho budete môcť definovať, čo vaše vlasy potrebujú a vybrať vhodný olej na vlasy.

Ako sa líšia typy vlasov?

Okrem viditeľných rozdielov vo vzhľade (svetlé, tmavé, kučeravé, vlninté, rovné, riedke, husté) majú typy vlasov rozdielnu vonkajšiu a vnútornú štruktúru. Najdôležitejším rozdielom je stav vlasových kutikul. Kutikula je prvá a jediná prekážka, s ktorou sa stretnú toxíny a nečistoty. Kutikula chráni vlasy pred poškodením; je ako brána, ktorá chráni najdôležitejšie časti: vlasovú kôru a stonku. Je smutné, že keď sme nemilosrdní k našim vlasom, tento štít je narušený. Je veľmi ľahké poškodiť vlasy farbením, fénovaním horúcim vzduchom, žehlením, intenzívnym česaním a trením uterákom. Čo je ešte horšie, na vlasy pôsobí znečistenie ovzdušia, nesprávna starostlivosť o vlasy, stres, lieky … vlasy nemajú ľahký život.

Zdravie našich vlasov závisí od starostlivosti o ne, od pokožky hlavy a po vlasové korienky. Čím viac sú naše vlasy poškodené, tým viac sú kutikuly vyvýšené. Kritérium, ktoré definuje veľkosť medzier vo vlasovej kutikule, je známe ako pórovitosť vlasov.

Tri typy pórovitosti vlasov

 

 

Skôr než sa vrhneme na starostlivosť o vlasy, musíme si definovať čo je to vlastne pórovitosť vlasov. Až potom sme schopní vybrať si vhodnú starostlivosť a „dekódovať“ potreby nášho typu vlasov.

Existujú 3 typy pórovitosti vlasov:

  • Vlasy s nízkou pórovitosťou – šupinky na kutikule držia na stonke vlasu. Tento typ vlasov je hrubý a ťažký, ale napriek tomu problematický: nedostatok objemu, odolnosť voči prave a farbeniu. Vlasy s nízkou pórovitosťou sa vyznačujú narušenými procesmi na pokožke hlavy, čo má za následok nadmernú sekréciu mazu, mastné vlasy a  často lupiny.
  • Vlasy so strednou pórovitosťou – už nejde o nízku pórovitosť, ale ani o extrémne poškodenie (kutikula je mierne zvýšená). Vyzerajú pekne, kým sa pramene nedostanúsa vlasy nezelektrizujú. Ženy, ktorých vlasy majú strednú pórovitosť, sa často sťažujú na riedke vlasy, suché končeky, matné a vypadávajúce vlasy.
  • Vlasy s vysokou pórovitosťou – tento typ vlasov má vysoko vyvýšenú kutikulu. Je tak namáhaná a poškodená v dôsledku rôznych procesov, nesprávnej starostlivosti, slnečného žiarenia alebo odfarbovania. Dehydratované, matné, krehké. Končky vlasov sú tak poškodené, že pri česaní sa zlomia. Vysoko porézne vlasy sú tenké a bez lesku. Potrebujú intenzívnu regeneráciu, pretože ich cibuľky sú veľmi slabé a pokožka hlavy je dehydratovaná.

Ako si vybrať olej, ktorý vyhovuje vašej pórovitosti vlasov?

Každá poréznosť vlasov znamená odlišnú situáciu. Musíte si vybrať olej, ktorý bude zodpovedať vášmu typu vlasov a pórovitosti.

Veľkosť otvorov a medzier vo vlasových kutikuloch sa líši. Ak sú veľké, potrebujeme oleje, ktoré sú vyrobené z väčších častíc. Častice majú rôzne veľkosti vďaka rozdielom medzi omega kyselinami.

Správne zvolený olej sa hodí ako kľúč do zámku. Inými slovami, olej vhodných omega kyselín a vhodných častíc je kľúčom k úspešnej starostlivosti o vlasy.

Prečítajte si, ktoré omega mastné kyseliny a oleje zodpovedajú rôznej pórovitosti vlasov:

  • Vlasy s nízkou pórovitosťou preferujú malé častice obsiahnuté v nasýtených kyselinách. Oleje vyrobené z takýchto častíc (penetračných) sú: kokosový olej, bambucké maslo, olej babassu.
  • Vlasy so strednou pórovitosťou preferujú stredne veľké, poloprenikavé častice. Omega-7 a omega-9 mastné kyseliny obsahujú takéto častice. Možno ich nájsť v: makadamiovom oleji, argánovom oleji, jojobovom oleji, oleji zo sladkých mandlí, marhuľovom oleji a kaméliovom oleji.
  • Vlasy s vysokou pórovitosťou – veľké medzery vo vlasových kutikuloch vyžadujú veľké, tzv. nepenetračné častice.  Ide o častice omega-3 a omega-6 kyselín zahrnuté v: svetlicovom oleji, slnečnicovom oleji, pupalkovom oleji, cédrovom oleji, oleji z čiernych semien.